´Van onschatbare waarde voor het culturele leven in Lansingerland´

Zilveren erepenning voor John Hofman

Bergschenhoek - Als verslaggever van Nieuwsblad De Heraut stapte John Hofman zaterdagavond 18 maart de hal van het gemeentehuis binnen. De opdracht ter plekke: ´verslag en foto Lenteconcert IJzersterk van muziekvereniging Concordia´. Om een paar uur later als drager van de zilveren erepenning van de gemeente Lansingerland naar buiten te wandelen. Zonder aantekeningen en foto. Wel met een hoofd vol verbazing, waarin de verrassing van de hem toegekende onderscheiding nog nauwelijks was geparkeerd.

Arie van Driel

Aan het einde van het Lenteconcert was er overigens nog een feestelijk moment. Na twintig jaar de concerten van Concordia te hebben gepresenteerd, nam gastheer Henk Piet Goudappel afscheid. Hij werd benoemd tot lid van verdienste en ontving naast een oorkonde ook een door kunstenares Corry Ammerlaan gemaakt bronzen beeldje.
Het initiatief voor de onderscheiding van John Hofman kwam van René van Rooijen. De voorzitter van Concordia en de initiatiefnemer van de Cultuurproeverijen kent Hofman al jaren als iemand die zijn verhalen op een bijzondere manier opbouwt. Van Rooijen: "Soms is hij kritisch tussen de regels door. Maar hij weet vooral de lezer te enthousiasmeren. Hen ervan te overtuigen om culturele evenementen in Lansingerland te bezoeken. Dat werkt aantoonbaar door in de bezoekersaantallen en in de aanwas van nieuwe leden. In dat opzicht heeft hij grote verdiensten voor de cultuur in de gemeente. Het mooie is natuurlijk ook dat hij met zijn foto´s de culturele historie van Lansingerland vastlegt."

Aanstekelijk

De erepenning zelf kreeg Hofman, tussen de muzikale hoogstandjes van het fanfareorkest en de melodische slagwerkgroep MPB door, uit handen van Titia Cnossen. De cultuurwethouder: "Sinds zijn pensionering in 2006 schrijft de heer Hofman op een wervende manier over culturele activiteiten in onze gemeente. Eerst deed hij dit voor De Postiljon en daarna voor De Heraut. Daarnaast interviewt hij musici, dirigenten, zangers en andere bij muziek betrokken inwoners. De passie van de heer Hofman ligt duidelijk bij cultuur en dat werkt aanstekelijk. De groei en bloei van het culturele landschap in onze gemeente is mede zijn verdienste. Zijn positief-kritische verhalen stralen enthousiasme en inspiratie uit die door menig inwoner wordt overgenomen. Cultuuraanbieders profiteren daarvan. Door zijn kennis van zaken als het gaat om muziek en zijn oor voor de muzikale kwaliteiten van anderen, komt er steeds meer door hem ontdekt lokaal talent bovendrijven. Er gaat bijna geen evenement voorbij of hij is erbij aanwezig, zowel met zijn fotocamera als met zijn pen. Met name op het gebied van het culture leven in Lansingerland is hij dan ook van onschatbare waarde."

Zangeres

Hofman zelf had vooraf geen flauw benul van wat hem in de hal van het gemeentehuis te wachten stond. Aanvankelijk was hij zelfs van plan om pas in de pauze te komen. Hij kwam echter toch wat eerder. In elk geval net op tijd om foto´s te maken van een niet in het programma vermeldde zangeres. Tot hij de lens van zijn onafscheidelijke camera scherp stelde en tot zijn verbazing zijn dochter Lianne ontdekte.
Hofman: "Dat zij daar ineens met een microfoon in de hand stond, daar schrok ik behoorlijk van. Ik wist niet beter dan dat zij definitief was gestopt met optreden. En ook niet van gedachten wilde veranderen. En nu ging ze nota bene toch zingen."
Toen de wethouder vervolgens aan haar toespraak begon, werd de verwarring bij hem nog groter. "Ik had op dat moment zoiets van: dit zal wel over iemand van Concordia gaan". Maar hoe zijn zingende dochter in dat plaatje in te passen? Pas toen Titia Cnossen zijn naam noemde, viel bij hem het spreekwoordelijke kwartje.

Nestor

Later, in de raadzaal en in gezelschap van zijn via de personeelsingang het gemeentehuis binnengeslopen familie, drong het pas echt goed door tot de 81-jarige nestor van de lokale nieuwsvoorziening: "Dat ik dit nog mag meemaken op m´n oude dag. Maar aan stoppen denk ik niet."